|
Még hetekig állhat a vonatközlekedés Ajka-Somlóvásárhely közt |
KimiRoland |
2010.10.22. 12:40 |
|
Bár a javítási munkálatokat befejezték, de amíg fenáll a gátszakadás veszélye addig a vonatközlekedés nem indulhat újra. A legnagyobb gond az, hogy az átszakadt gátrész melett fut a vasuti sínpálya, így egy esetleges újabb szakadás esetén az éppen arra járó vonat már nem tehetne semit. Ezért amíg elnem készül a teljes védőgát az utasokat vonatpótló autóbuszok számítják.
A személyszállító vonatok így átlagosan 25-35 a gyorsvonatok 20-35 percel hoszabb menetidővel közlekdnek. Az érintett szakaszon Szombathely-Devecser-Ajka-Székesfehérvár-Budapest illetve Szombathely-Rédics valamint Székesfehérvár-Nagykanizsa útvonalon is változott a menetrend. A változásról érdeklődjenek a MÁV-nál.
A MÁV közleménye szerint a javítási munkálatok és a sérülések 500 millió Forintos kárt okoztak, ezen felül kb 100 milliós veszteséget okoz a kieső forgalom és az autóbuszok bérlése. |
Megbénult a közlekedés Szombathely környékén |
KimiRoland |
2010.10.20. 08:28 |
|
Szombathelyre az éjszaka átláthatatlan köd ereszkedett. Helyenként a látótávolság csupán 50 méter ezért mindenki vezessen óvatosan! |
Még mindig mozog! Foucault inga kísérlet Szombathelyen csakúgy mint 130 éve |
KimiRoland |
2010.10.19. 22:25 |
|
Foucault ejtsd:Fukó Franciaországi tudós aki a róla elnevezett ingát találta fel. Egy 28 kilós golyót egy hosszú félmerev drótra erősített, majd azt lengeni hagyta. Az inga folyamatos mozgással 1,41 nap alatt tesz mef egy fordulatot a 45. szélességen. 30. szélességen kétnaponta. Az inga kétésgkívül bizonyította Galilei híres mondtát, Hogy mégis mozog. Az ingát Párizsban a múzeumban őrizték, ám az a rossz karbantartás és a butaság miatt idén Áprilisban elpusztult. Április 6.-án ugyanis a 28 kilós golyó drótja elpattant és a 150 éves golyó teljesen megsemmisült. A baleset oka az volt, hogy nem tartották karban és sokan lökdöső játéknak nézték.
A kísérletet a 18. században csak 3-an tudták elvégezni. Maga a feltaláló Foucault Kammerling Onnes 1879-ben és Kunc Adolf 1880-ban Szombathelyen. Ennek a kísérletnek a 130. évfordulójára időzítették a bemutatót. Az inga csütörtökig bizonyítja majd a Föld forgását, igaz szeretnének állnadó bemutatót tartani, de ennek nagy tér és belmagasság kell.
A 130 évvel ezelötti Szombathelyi kísérlet márcsak azért is említésre méltó, mert ekkor zajlott az első telefonhívás az országban ami szintén Szombathelyen történt. A kísérletet végzőket csörgették meg a mai Gothárdi csillagvizsgáló kollégiái és gratuláltak a kísérlethez. |
ISIS oltalmával Szentélyével. |
KimiRoland |
2010.10.19. 18:08 |
|
Az ISIS szentély teljes nevén ISEUM SAVARIENSES Európa egyik legimpozánsabb ISIS szentélye.
Kru.170 körül épült fel a végleges válozata, de már Kru.60 körül is állt itt egy kis szentély. Ezt többször átépítették, majd a hunok támadásában és a 467-es pusztító erejű földrengésben teljesen összedőlt. A Szombathelyi szentély monumentális méretekkel rendelkezett. Európában hasonló méretű ISIS szentélyt csak Rómában és Saratogában építettek. Ezeknél csak a kultusz központi szentélye az Alexandriai főtemplom volt nagyobb. Feltevések szerint a Szombathelyi ISIS szentély nemcsak Pannonia, de egész Közép-Európa ISIS kultusz központja volt.
A szetély feltárási munkálatainak másodízben 2004-ben kezdtek hozzá, majd 2008-ban elbontották a teljesen téves korábbi restaurált modellt. Ezután 2009-ben indult meg az építkezés és itt kell megjegyezni, hogy a projekt nem jöhetett volna létre Ipkovich Győrgy volt polgármesterünk nélkül aki rengeteget fáradozott azon, hogy a lehető leghozzáértőbbek foglalkozzanak a dolgokkal.
Az ISIS rekonstrukciónál azóta már neves régészek is tiszteletüket tették. Többek közt német,olasz, amerikai régészek egy csoportja is segédkezett egy ideig és mindenkit lenyűgözött az itt folyó munka. A szentély átadása az elmúlt 2 hétben újabb hónapot csuszott, így várhatóan Novemberben lehet az átadó, majd jövő év Márciusában lehet a teljes megynyitó.
Most pedig beszéljenek helyettem a Nyugat.hu képei:




Még több kép oldalt a Szombathely menüpont alatt |
Sok a baleset téli gumit fel! A hétvégén már havazhat |
KimiRoland |
2010.10.19. 17:21 |
|
A rendőrség bejelentése szerint hétvégén és azóta 300 közlekedési baleset történt. Ezek többségét megcsúszás és a hosszú fékút okozta. Az autósok többsége még nyári gumit használ, de már elindult az átszerelési roham a legtöbb állomáson. "Tavaly ilyenkor még senki nem cserélte le a gumikat az elmúlt 1 héten már 200 autón cseréltünk gumit mondja egy kisvállalkozó"
A rendőrség szerint is ajánlatos feltenni a téli gumit főleg annak tükrében, hogy a hétvégén egyes helyeken a napi átlaghőméréséklet nem fogja elérni az 5C-t sem és helyenként akár hózáporok is lehetnek főleg a hajnali reggeli órákban. |
Milyen telünk lesz? Lehet rá következtetni? |
KimiRoland |
2010.10.16. 08:49 |
|
A meterológia még gyerekcipőben jár. Most kezdik csak hasznosítani a műholdas megfigyeléseket, melyek segítségével a jövőben egyre pontosabb adatokat lehet megadni. Ha egy tartomány nézünk akkor már jelenleg is elfogadhatóan pontosak az előrejelzések. Hosszú távon pedig olyan jelenségeket kell figyelni ami ezeket befolyásolja. Nyáron ilyenek ritkán jelennek meg, de télen gyakrabban, így a téli időjárásra álltala könyebben lehet jósolni.
Becslések szerint jelenleg a téli átlagot 34-60%-os pontossággal 3-5C-on belül lehet modellezni. A nyárit viszont 1 hónapnál előrébb semmiképp se.
A téli időjárásnál figyelembe veszik azt, hogy az anticiklinok milyen mennyiségben minőségben, mélységben épülnek ki. Ha ezekből több is kiépül, akkor kemény télre kell számtani. Ezek ugyanis így ősszeolvadhatnak 1-2 nagyobb tömbbé ami hosszútávú hideget jelent. De csapadék ezekből nem keletkezik, mivel nem hordoznak jelentős vizet. A vizért a délebbi áramlatok felelősek elsősorban, Bár nemritkán északon is alakulnak ki hasonló ciklonok.
Tavaly ilyenkor még nem volt jellemző az anticiklon hatás, idén viszont már nagyon. Szibéria teljes területén már kiépült egy anticiklon, mely változó nedvességű levegőt szállít, így az orosz fővárosban már havazik. Az északi sarkon pedig 1 héttel korábban indult a lehülés mint azt várták és mint ahogy az tavaly történt.
Előrejelzések szerint a modellek azt súgják, hogy az idei lesz mindegyik közül a leghidegebb és legcsapadékosabb tél a megfigyeltek közül. 2002-óta végeznek rendszeres és 1996 óta részleges megfigyeléseket. A modellek szerint 50-60%-os valószínűséggel állítható jelenleg, hogy az idei tél átlaghőmérséklete a sokéves átlag alatt marad és csapadék is nagyobb számban fog előfordulni, mint az azt megelőző években.
A Szeptember-Október időjárását is helyesen hozták ki a kutatók. Középeurópa így Magyarország területére pl szeptemberre 3C-al Októberre 2,5C-al hidegebb átlagot jósoltak a szokottnál. Ez eddig nagyon is bejött, hiszen pl Szombathelyen Szeptemberben 3,14C-al hidegebb volt a sokéves átlagnál. |
Jövő hét végén már havazhat! |
KimiRoland |
2010.10.16. 00:53 |
|
Az OMSZ hosszú távú előrejelzése szerint legyengülve, de elér minket az a hullámzó nedves légtömeg ami jelenleg szibéria felett okoz az átlagnál hidegebb időt. A labilis levegő a Kárpátmedencében találkozni fog a szintén labilis nedves légtömegekkel ami miatt csütörtöktől eleinte a hegyekben majd hétvégén akár már 300 méter körül is előfordulhatnak hózáporok kisebb havazások.
Jövő hét végén éjszaka -5 és -1C között alaklulhat, valószínűleg országos fagyra kell számítani. Nappal előreláthatóan 4 és 10C között alakul majd a hőmérséklet. |
Kiskirályként élteti magát a Fidesz Szombathelyen |
KimiRoland |
2010.10.15. 07:30 |
|
Állítólag a szinpad is ingyen volt, na persze, majd valamiféle 10%-os csúszopénzt biztos kapnak érte. Egyszerűen szakítottak 20 év felvetésével, hogy nem kell egy választás után komonistás díszünnepséget tartani. Ez a rendszerváltás elött volt szokás. A MSZP helyesen nem ment el a cirkuszra. A Fidesz hülyülésére pedig csak 200 ember volt kíváncsi.
A választás rendszere azonban elavult. Egy demokráciában ahol csak az emberek 50%-a megy el szavazni nem kapható valós eredmény az emberek gondolkodásáról. Persze puskával nem lehet kényszeríteni az embereket, de akkor is. Mindenesetre számon kell kérni majd az elkövetkező 4 év munkáját és ha nem lesz annyi változás mint az elmúlt 4 évben akkor igen is az orruk alá kell dörgölni. Hogy csak néhány dolgot említsünk: Főtér felújítása, a Főtérre vezető utcák felújítása, Kőszegi utca felújítása, rekonstruálása, Mozi felújítása, Polgármesteri hivatal meléképületének felújítása, az ISEUM szentély és múzeum megépítése, a kórház központ visszahozatala, elnyert pénz a csónakázótó az emlékmű és az oladi kilátó rehabilitációjára és még sorolhatnánk. Hasonló szinvonalú és mennyiségú munkát kérünk!
Kezdhetnék például a 11-es Huszár uti laktanya hasznosításával, vagy meg is várhatjuk, hogy összedőljön egy-kettő a város közepén. |
Aki teheti elhagyja az elöntött településeket |
KimiRoland |
2010.10.13. 20:41 |
|
Hivatalosan nincs adat róla, hogy ki mit kezd majd, de a megkérdezettek 50%-a azt mondta biztos elköltözik a térségből és 30% ezt valószínűsíti. 10% nem akar költözni 10% még nem tudja. A kérdést minteggy 100 érintett családnak tették fel. A térség nyilván lakatlanná is vállhat és ez komoly gondot is okozhat. A károsultak nagy része 25%-a még a megyéből is biztosan elköltözne. |
9-re nőtt a halálos áldozatok száma. A Pápa is részvétét fejezte ki magyarul. |
KimiRoland |
2010.10.13. 14:04 |
|
Ma délelött 9:20-kor elhunyt egy ajkán kezelt idős férfi, így a halálos áldozatok száma már 9-re emelkedett. A legsúlyosabb sérültet továbbra is lélegeztetőgépen tartják és a héten minden nap megműtik. "Sajnos sérülései súlyosak, így azonnali beavatkozásokra van szükség. Mivel a beteg állapota labilis, ezért steril szobába tesszük és naponta megműtjük." A férfi bőrének 50%-a teljesen elégett a fentmaradó részen pedig súlyos égési sérüléseket szenvedett.
A mentők vezetője elmondta, hogy még 20 embert ápolnak intenzívosztályon az orvosok 6 kórházban. A sérültek közül 120 embernek hegek maradnak a bőrén míg 30 ember izomsérüléseket is szenvedett. Roszabb esetben ők nem vagy csak nehezen használják majd a végtagjaikat és hosszú rehabilitáción kell résztvenniük.
A pápa részvétét fejezte ki az áldozatoknak és köszönetet mond mindazoknak akik segítenek a katasztrófa álldozatainak. A Pápa a következő sorokat magyarul mondta el.:
"Szeretettel köszöntöm a magyar híveket, különösen azokat, akik Miskolcról, Tesmagról, Gödről, Dányból és Kislétáról jöttek. Megemlékezem a kolontáriakról, akiknek el kellett hagyniuk otthonukat és mindenkiről, akiket a mérgező iszap sújtott. Imáimba zárom azokat, akik életüket veszítették. Szívesen adom apostoli áldásomat rátok és mindazokra, akik az érintettek segítségére sietnek. Dicsértessék a Jézus Krisztus!" |
| |