|
Ma adják át a Kőszeg-Lukácsháza közötti árvíztározót. |
KimiRoland |
2010.10.12. 09:41 |
|
A Gyöngyös patak az egyik legvadabb patak a térségben. Olykor csak patakméretű víz van benne, de volt hogy már Rába mennyiségű vizet szállított.
A patak vad természetét már 1965-től meg akarják szelídíteni és ez egy tározó keretében valósult meg. Ennek köszönhetően Lukácsháza után Söpte és Szombathely elött 3.000 ember Szombathelyen 19.000 ember Szombathely után újabb 3.000 ember háza lesz árívzbiztos, tehát a Tározó 25.000 ember számára teszi házát árvízbiztossá.
1965-öt írunk amikor Szombathely lakói egy esős nap után aludtak el. Ekkor még senki nem tudta, hogy Miközben itt is heves eső van Ausztriában özönvíz szerűen zúdul le a csapadék a Gyöngyös vízgyüjtőjére. Az ár elöntötte Kőszeget, majd nagy erőkkel indult Szombathelyre. A helyiek többsége arra ábredt, hogy a víz betört a házába. Szombathelyen ekkor hatalmas belterületeket öntött el az áradat. 600 lakást üritettek ki reggel és még 500 lakásból költöztették el az embereket. A Perint is kiöntött a nagy esők miatt, ráadásul az Arany patakban is szokatlanul sok víz zudult le, így Szombathely szorításba került.
Az ár még másnap tetőzött éjjel kb 1800 ház állt a víz alatt és 8000 emebert telepítettek ki otthonából. A levonulás után 200 ház összedőlt 400 házat pedig eldozeroltak a hatóságok a többi házat pedig közpénzből újították fel. Kivájták a Gyöngyös és Perint medrét, aminek köszönhetően több komoly árvíz nem volt Szombathelyen, de ez sokba került. Egyrészt a medrük túl nagy lett a szabályozás nehézkes volt és sokszor alig van víz a Gyöngyösben máskor pedig tele van a meder. Ezért a rendszerváltás után már kérvényezte Szombathely egy árvíztározó építését arra hivatkozva, hogy Szombathelyen még így is majd 18000 ember él az árterületen. A módosítást elutasították. 2000-ig nem öntött ki egyik patak sem, de azóta minden nyáron volt kisebb elöntés. A gyöngyös 2000 óta 7-szer öntött ki, bár az ár korlátozott volt és Szombathelyen csak 2 utcát érintett legroszabb esetben is. De feljegyzések szerint 1200-1700 között Szombathelyen 16 nagy árvizet jegyeztek fel. Bár ezek méretéről pontos információk nincsenek. 1700-2000 között viszont csak 1 feljegyzett nagy árvíz volt az 1965-ös.
2003-ban felismerte a kormány, hogy kell egy árvíztározó a térségben. Bár a kivitelezés és tervezés sokáig tartott, de 2009 tavaszán elindult az építése.
A mai napon pedig 2010.10.12.-én elmondhatjuk, hogy véget ért egy hosszú korszak, hiszen ma 14:00-kor hivatalosan is átadják a tározót és elkezdik a vízzel való feltöltését.
Szakértők szerint 1 hétig tart majd a teljes feltöltés ez idő alatt a szokottnál némileg kevesebb víz lehet a Gyöngyösben és a Perintben. Ez után viszont a vízügy szerint állandó lesz a vízszint, így Szombathely benyújthatja a Gyöngyös és Perint patak rehabilitációját.
Ennek keretében az egyetem elött lépcsős placc épül, csökkentik a meder nagyságot, rehabilitálják az erdetei állapotot, sétautat építenek és új területek létesülnek. A projekt összesen 2 milliárd Forint amit javarészt uniós és állami valamint önkormányzati és magánszférás pénz bevonásával tervezik.
A projektet az unió a 2011-es pénzügyi évre fogadhatja el. Ha elfogadják, ami majdnem biztos, akkor legkorábban 2011 nyarán indulhat az építkezés de legkésőbb 2012 tavaszán mindenképp elakarják kezdeni. |
Eddig 550 millió körül van a MÁV kára |
KimiRoland |
2010.10.11. 18:53 |
|
A MÁV bejelentette, hogy az elöntött területen felszednek minden sínpályát és a köveket is megtísztitják, kicserélik. A sineket is tisztítás után visszaépítik, de 300 méteren vadonatúj sínpályát kell lefektetni. Ki kell cserélni mindent 2 kilóméteres szakaszon aminek köze van az elektromossághoz. Az így szerzett anyagi kár 400 millió a buszok bérlése, a tehervonatok kerülőútja újabb 100 milliós kárt okoz. Ezen felül a MÁV jelentései szerint az utasforgalom drámaian csökkent a szakaszon. Főleg a diákok és idősek hanyagolják a hazautazást. Így a sín javításáig újabb 50-100 millió forintos kárral kell számolni.
Ráadásul az sem biztos, hogy a pálya javítása után azonnal megindulhat a forgalom, hiszen a szálló por értéke a határérték 3-szorosa és ez még roszabodhat. |
A Katasztrófavédelem megtiltotta a Devecserre való behajtást a vonatoknak! |
KimiRoland |
2010.10.11. 16:58 |
|
Devecseren a szálló por szintje reggel még csak 121% volt nemrég pedig már 276%-ot ér el ami miatt a katasztrófavédelem azonnali hatállyal megtiltja az arra közlekedő vonatok behajtását. Áll a közleményben.
Ez a Szombathely-Boba-Székesfehérvár-BudapestDéli vasútvonalon közlekedő vonatokat érinti elsősorban. Az erre közlekedő vonatok modosított menetrend alapján közlekednek az iszapkatasztrófa miatt, de ezen felül 10-15 perces késésekre kell számítani.
A vonatpótló buszok így Ajka-Somlovásárhely, Somlovásárhely-Ajka megállóhelyek között közlekednek.
A vonatpótló buszok Devecser állomáson nem állnak meg!
A buszok Devecser külső részén a 8-as főut leágazójánál és Somlóvásárhely vasútállomásán állnak meg.
Így Szombathely-Somlóvásárhely között vonatok,
Somlóvásárhely-Ajka között vonatpótló buszok,
Ajka-BudapestDéli között vonatok közlekednek.
A katasztrófavédelem továbbá közli, hogy kérdéses mikor engedélyezhetik újra a vasúti forgalmat az érintett nagy forgalmat lebonyolító szakaszon. Egyes pletykák szerint akár hetekig sőt hónapokig vesztegzár alatt maradhat a térség. Ez jelentősen befolyásolja az egyik legnagyobb forgalmat lebonyolító Szombathely-BudapestDéli gyors vonat menetidejét és utaslétszámát.
A MÁV közleménye szerint az érintett szakaszon 30%-al csökkent a diákforgalom (elsősorban főiskolások) valamint 40%-al a regisztrációs jegyek kiadása.
|
Megindult a tározó északi oldala, nincs lealapozva! Órák kérdése lehet mikor szakad át. |
KimiRoland |
2010.10.10. 18:40 |
|
Amit a Mal állított nem igaz. A cég szerint szabályosan volt leterítve a gát, ezzel szemben az nincs lealapozva ezért csúszik folyamatosan. Szakértők szerint a gátszakadás már elkerülhetetlen órák kérdése lehet, hogy átszakad a gát. A katasztrófavédők készenállnak és az új gátrendszer célja, hogy azonnal levezesse a Torna patakba az iszapot, így elkerülve Kolontárt és Devecsert. A várható iszaphullám miatt újabb gipsz és ecetsav szállítmányokat kértek a térségbe, |
Megcsúszott a tározó északi fala egyre nő a repedés |
KimiRoland |
2010.10.09. 12:56 |
|
Délelött 10 órakor kisebb rezgést gerjesztve megcsúszott az iszaptározó északi fala. A tározóban félmillió köbméter erősen iszapos vegyület van ami sokkal sűrűbb és veszélyesebb mint ami kiömlött. A tározó oldalán már egy nagy repedés található és folyamatosan szivárog. Emiatt az elötte lévő 1 méteres sáncban 20-100 centi magasan áll már az iszapos víz. A szakemberek próbálják erősíteni a gátat, de kérdés, hogy kitart-e az. A legroszabb eset az, hogy a tározó meggyengült része teljesen átszakad és félmmiló köbméter erősen lugos magas nehézfémtartalmú iszap ömlik ki. Ez esetben a szennyezés olyan súlyos lenne, hogy a Dunáig sem lehetne megállítani annak pusztító hatását.
A szakemberek már reggel kiürítették Kolontárt és Devecser kiürítésére is felkészültek a szakemberek, valamint több tonna gipszet és ecetsavat rendeltek a térségbe, hogy mihamarabb lehessen semlegesíteni, ha átszakad a gát. |
Minteggy 20 perce azonnali hatállyal elkezdték Kolontár kiürítését. |
KimiRoland |
2010.10.09. 08:16 |
|
A sérült 10-es kazetta fala megcsúszott félő, hogy teljesen átszakad. Már megjelentek rajta szivárgások. A szakértőknek nincs választásuk azonnal el kell hagyniuk a gátat, így az félő, hogy át fog szakadni. A sérült kazettában 200 ezer köbméter iszap van még. Ha kiszabadul ismét beteríti Kolontárt és roszabb esetbven Devecsert is ezért kezdték meg azonnal a kiürítést. A hatóságok felkészültek Devecser kiürítésére is. |
Két újabb holtestet találtak, már csak 1 embert keresnek. |
KimiRoland |
2010.10.08. 18:24 |
|
Két újabb holtestet találtak Devecsernél egymástól 120 méterre. A reggel meghalt súlyos sérülttel együtt ezzel már 7-re emelkedett a halálesetek száma 1 embert még keresnek. A győrben súlyos égési sérülésekkel ápolt életveszélyes állapotban lévő férfi állapota tovább romlott ismerte el a kórház szóvivője. "Ha túléli az elkövetkező napokat akkor van esélye a részleges felgyúgyulásra." A férfi olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy ha életbe marad akkor is feltehetően a lábait nem a kezét pedig nehezen fogja tudni használni. |
5-re emelkedett a halálesetek száma 3 embert még keresnek. |
KimiRoland |
2010.10.08. 12:12 |
|
Elhúnyt az ajkai iszapáradat egyik súlyos sérültje ma hajnalban. A férfi testének 70%-án szenvedett 2,3 fokú égési sérüléseket. Szintén súlyosbodott és életveszélyes állapotba került egy 80 éves férfi. Őt lélegeztető gépre tették, de a sérülései nagyon súlyosak és félő, hogy nem éli meg az estét. Három embert még keresnek. A kórházakban még 3 embert kezelnek életveszélyes sérülésekkel és legalább 10-et súlyos sérülésekkel. |
Változik a MÁV menetrendje Szombathely-Széksefehérvár-Budapest útvonalon. |
KimiRoland |
2010.10.07. 12:01 |
|
Szombathelyről átlagosan 25 percel korábban indulnak a vonatok és kb ennyivel később is érnek vissza Szombathelyre.
Tehát pl a 8:05-ös vonat a délibe 7:40-kor fog indulni. És pl a 19:43-kor beérkező gyors 20:07-kor fog beérkezni. A Máv honlapján részletes tájékoztatás található!!
Emelett Gárdonynál meghibásodott a biztosítóberendezés, így a Szombathelyi gyors további 20-30 percet késik. |
Ezt nem úszhatja meg a cég. Jelentette ki több képviselő. |
KimiRoland |
2010.10.07. 11:54 |
|
A gátszakadás úta rendkívül sok támadás érte a tározót üzemeltető céget. Orbán viktor kijelentette, hogy nincs természeti oka az esetnek, így emberi mulasztás történt. A céget várhatóan perbe fogja a kormány és akármi is történik nem valószínű, hogy a cég megmarad.
Várhatóan elvesztik a pert, és akkor több milliárdos számlát találnak a Postaládájukban. Ha mégse vesztenék el akkor sem hiszem, hogy a cég életben maradna, mert a politikai és lakossági nyomás hatására kénytelenek lennének bezárni. |
| |