|
ABC: Vörös óceánná vált a magyar település |
KimiRoland |
2010.10.07. 11:46 |
|
Még mindig a világ vezető híre a magyarországi vegyi katasztrófa. A gátszakadásban 4 ember halt meg 7-et még keresnek, de feltehetően már nem élnek.
"Sajnos már átnéztük a védetebb helyeket ahol meghúzódhattak vagy a tisztásokat, de semmi. tartunk tőle, hogy valahol az iszap alatt lehetnek még most is."
Az ABC amerikai tévécsatorna melett a CBC a CNN a Financial Times a New York Times melett az Izraeli, Kínai médiában is vezető hír kedd óta a Magyar katasztrófa.
A CNN is megemlíti, hogy 11 haláleset történt és legalább 2 tucat ember még mindig súlyos állapotban van. Emelett megemlítik, hogy a vadállomány és a házi állat állomány is elpusztult a környéken. Említést tesznek róla, hogy minden második házban volt kutya macska, vagy haszonállat. Ezek 70-90%-a elpusztult. A Marcalból pedig ezidáig 2 mázsa elpusztult halat fogtak ki. A teljes folyó halállományát 3-4 mázsára becsülik. De elindult a halpusztulás a Marcal végén és a Rába Marcali torkolatánál is.
A szennyezés ma elérte Győrt ahol belefolyt a Dunába, de Ph értéke 9,3 ami enyhén maró hatású. Pestig várhatóan 6 Ph körüli szintre süllyed a lugosság. Emelett a Dunán is megindult az elszineződés. A folyó enyhén vöröses-fehéres szint kapott és habzik. Utóbbi fehér szín a gipsz és ecetsav miatt amit a Marcalba öntenek ezekben a percekben is.
A Marcal első szakaszánál kedden 13,5ph-t mértek ez azóta alig változott, most 13ph. A Rába torkolatánál megérkezésekor 11ph-t mértek most 10,2-es ph szintet.
Kolontáron a kutak ph szintje sajnos emelkedik. kedden 5,6-os ph-t szerdán 6,4-es ph-t csütörtök reggel már 7,4-es ph értéket mértek. A halállomány a marcalban várhatóan teljesen kipusztul, a Rábában legroszabb esetben az érintett szakaszon 10-20% körüli hullás lesz a Dunán már nem várnak halpusztulást.
A teljes anyagi és természeti kárt már 250 milliárd forintra becsülik. |
A Halott falú. Így nevezte Kolontár több helyi lakos. |
KimiRoland |
2010.10.06. 08:33 |
|
Főleg Kolontárt érintette az ár. A falut teljesen befedte az iszap és a helyiek félnek. Szerintük vége mindennek és nem akarnak visszamenni egy halott környezetbe.
"A terület megtísztítása 1 évet vesz majd igénybe. Ezalatt mégis mit csináljunk? Ne vegyünk levegőt? A por száll majd a térségben, és az halált okozhat." Szólalt fel egy helyi lakos a közösségi gyűlésen.
Az emberek többsége egyetért vele és szabadulna legszívesebben mindentől, de az már semmit nem ér. Szerintük a tegnap még 10-20 milliós házuk ma már jóeséllyes cak 1 milliót ér. A kutya sem venné meg, de főleg nem költözne ide. A legjobb az lenne, ha mi is elmennénk.
"Mi talán szerencsések vagyunk. Szombathelyen vannak rokonaink talán odaköltözünk a segítségükkel."
Ahogy mondták nem nulláról kell mindent elkezdeni mint egy árvíz után, hanem mínusz egyről, hiszen az élővilágnak is annyi a térségben. Sajnos mindebben a helyieknek van igazuk. A térség jelenleg biológiailag is veszélyes ugyanis sok állati tetemet találtak a térségben. Főleg szarvasokat, madarakat.
"Azt mondják az anyag rákkeltő hatása elhanyagolható. Mihez képest? Ahoz képest hogy besétálok egy reaktormagba? Vagy ahoz képest, hogy a semmi közepén nyugodtan élünk?" |
A mentők már nem reménykednek túlélőkben.. 4 halott 7 eltűntet még keresnek. |
KimiRoland |
2010.10.06. 08:24 |
|
Még keresnek 7 eltűnt embert Kolontár és Devecser térségében, de az eltűntek közül 6 50 éven felüli így szerintük csekély rá az esély, hogy életben vannak. Ez az anyag nagyon maró. Ha nem kap valaki gyorsan orvosi ellátást miután beteríti, akkor meghalhat. Sajnos az eltűnteknek már 2 napja nyoma veszett. A mentők dolgát nehezíti, hogy helyenként 1 méter magasságban áll az iszap, így ezen a területen már csak a holtestek után kutatnak. A lavina utáni mentéseket használva.
Az egyik áldozat egy 37 éves férfi aki segíteni akart amikor kocsijával elsodorta a növekvő ár. A második áldozat egy idős nő volt akire rádőlt a háza amikor az iszap ár azt elérte. A harmadik és negyedik áldozat egy testvérpár egy 3 éves és egy 8 éves gyerek. |
BBC,Guardian,Reuters: Európa legsúlyosabb vegyi katasztrófája Magyarországon |
KimiRoland |
2010.10.06. 08:14 |
|
Ilyen címekkel jelennek meg a külföldi lapok és a tlevíziós adások is sűrűn foglalkoznak a Magyar katasztrófával főleg a BBC Anglia Szerintük Magyarországnak azonnali segítségre lenne szüksége és nem értik, hogy mért nem érkezik mentő és elhárító csapat a térségbe.
A magyar szakemberek szerint a teljes eltakarítás 1 évet vehet igénybe és ezalatt a terület nem biztonságos lesz. Csak a három település teljes megtisztítása minimum 1 hónap. Ezalatt elvben a lakóknak veszélyes lenne a visszaköltözés. A Katasztrófa védelem szerint sokkal roszabb a helyzet mint gondolták az anyagi kár legalább 2-szerese az előzőleg tippelt 2-3 milliárdnak a természeti kár pedig majd 10-szerese azaz 150-200 milliárd forintra rúghat.
A teljes területen ugyanis 2 centi mélyen a termőföldet is el kell távolítani és azt veszélyes anyagként kell megsemmisíteni.
A BBC hangoztatja, hogy ezt Magyarország már nem tudja megoldani és a térség kormányait felszólítja, hogy küldjenek mentesítő egységeket a térségbe. |
Szombathelyi tűzoltók egy idős házaspárt mentettek ki kocsijukból Devecsertől 10 km-re |
KimiRoland |
2010.10.05. 16:14 |
|
Az idős házaspár kocsiját elsodorta a vörös iszap ár. Az épp akkor érkező Szombathelyi egység mentette ki őket. Megfigyelésre kórházba szálították őket. |
MÁV: Ha 3 percel hamarabb következik be a katasztrófa sokkal többen haltak volna meg. |
KimiRoland |
2010.10.05. 16:11 |
|
A MÁV szerint hatalmas mázlija volt a Budapestről Szombathelyre közlekedő gyorsvonat utasainak. A Vonat 3 percel azelőtt ment át a szakaszon mielött azt elvitte a vörös iszap ár. A felmérés szerint a vágányzat még egy (kis piroska) személyvonat alatt is összeroppant volna, nem beszélve a 6 kocsiból álló gyorsvonatról. A vonat ráadásul ezen a szakaszon 120 km/h sebességgel halad így eléképzelni is szörnyű mi lett volna, ha a vonat ekkora sebességnél kisiklik. |
4-re nőtt a halálos áldozatok száma 5 embert keresnek 70-et még kórházban ápolnak. |
KimiRoland |
2010.10.05. 16:06 |
|
|
A Biztosítók nem fedezik a teljes károkat. |
KimiRoland |
2010.10.05. 16:04 |
|
A biztosítókat már több károsult megkereste, de teljes kártérítést a biztosítóktól a lakók nem kapnak. Az Aegon szerint nekik 100 érintett házzal van biztosításuk de az ingyenes kárfelmérésen és apró kártérítésen kívül többet nem tehetnek.
A gond az, hogy a biztosítások egyike sem vonatkozik Ipari katasztrófára. Rémes, de a gyakorlatban ez ténylegesen azt jelenti, hogy a biztosítóknak nincs kötelezettségük a károsultak felé, mivel arra a szerződésük nem vonatkozik. Nem csak Magyarországon, de Európában sem vonatkozik az általános biztosításra az Ipari katasztrófa.
A károkat a cégnek és az ő biztosítójának kellene állnia, de a 10 millió forintos biztosításon kívül mása nincs a cégnek. Pedig csak a tározó helyreállítása 100 millió lenne.
Eddig csak óvatos becslések vannak, hogy mekkora kárt okozott illetve okoz az áradat.
Felmérés szerint a házakban keletkezett anyagi kár mértéke eléri a 2-3 milliárd forintot a környezetei kár pedig ennek tízszerese. Az államnak nincs választása az amúgy is szűkös költségvetésből kell elvonnia legalább 20 milliárd forintot, hogy a károkat megelőzzék.
A környéken esik az eső ami rosz, mert már mindenhol áll a víz, de jó is egyben, mert a szennyezést segít takarítani. Valami megoldás kell. Most gipszport és ecetsavat locsolnak szét a területen, hogy megelőzzék az anyag megszáradását. Ha ez bekövetkezik akkor porrá alakulva idegkárosodást, szervi és vese elégtelenségeket is okozhat, valamint nagyobb koncentráció esetén akár tüdőrákot is.
A szennyezés már a Rábát éri el és sajnos nem higul elég gyorsan. A Marcalon máris elindult a halpusztulás. Szerencsére a költöző madarak a hideg idő miatt előbb elindultak, így jelentős madárállomány pusztulásra talán nem kell számítani. |
3-ra emelkedett a halálos áldozatok száma 7 embert eltűntnek nyílvánítottak. |
KimiRoland |
2010.10.05. 07:29 |
|
A tegnapi gátszakadásban már 3-an vesztették életüket. Az egyik áldozat egy 3 éves gyerek, valamint egy középkorú férfi és egy idős asszony. Megerősítették, hogy már csak 2-en vannak életveszélyes állapotban, de 10-en súlyosan sérültek.
Sajnos 7 embert eltűntnek nyílvánítottak és ismerve az anyag hatásait gyorsan meg kell őket találni.
További 100 embert ápolnak kórházban, 60 embert kisebb sérülésekkel láttak el a mentősök. |
Katasztrófa súlytott övezet Devecser, Kolontár, Tüskevár térsége |
KimiRoland |
2010.10.04. 21:31 |
|
Az utcákon 20-30 centi vörös iszap áll. AZ összes szabad tűzoltóautót a térségbe vezényelték a hatóságok. Szombathelyről, Győrből Veszprémből és Fehérvárról is érkezik a segítség, a Katonaság járművei is ellepték a térséget. Az embereket ideiglenesen a közeli iskolákban szállásolják el, legalább 300 emebert kelett kitelepíteni. Sokan hazamennének, de a hatóságok szerint ez legkorábban Szerdán történhet meg.
A Tűzoltók és rendőrök valamint a katonaság nagy nyomású fecskendőkkel tisztítja a területet. Az érintett patakhoz kapcsolódó zsilipeket és a Rába duzzasztó zsilipjét is megnyitják, hogy a szennyeződés mihamarabb eloszoljon, de még így is eléri Győr térségét. A tisztítás nagyon nehéz, mivel a Föld rendkívül vizes volt, így az iszap sok helyen mélyen beívodott a talajba. A hatóságok arra kérnek mindenkit, hogy ha gyanús szúros szaga van a víznek, vagy vöröses, akkor ne igyák meg még forralás után sem.
Becslések szerint a kár elérheti a 2-3 milliárd Forintot. Az Európai Unió bizottsága holnapra rendkívüli ülést hívott össze, hogy a térségnek nyújtott segítség mértékét megvitassák. Addig is nagy nyomású tisztítokat és szakértő segítséget ígértek a térségnek. |
| |