|
Az Európai Unió fegyverembargót és szállítási tilalmat rendelt el Líbia ellen. |
KimiRoland |
|
Fellegi Tamás mint az Európai unió vezető képviselője jelentette be, hogy fegyverembargót vezet be az Unió Líbia ellen továbbá megtiltja minden olyan jellegő eszköz beszállítását amivel a lakosságnak ártani lehetne. Ezen felül az Unió összes tagországában befagyasztják a Líbiai vezetők bankszámláit és ugyanerre felkérték Svájcot is. Akik a hírek szerint banknyitáskor rögtön bejelentik a hírt.
Ezen felül repülési tilalmat vezettek be a Líbiai vezetők ellen, noha többségéről nem tudják hol tartózkodnak.
|
Hadihajók indulnak a Líbiával határos nemzetközi vizek határára |
KimiRoland |
|
Az USA haditengerészete bejelentette, hogy az Atlanti Óceánon állomásozó hadihajóit a Földközi tenger Líbiai oldalára vezényli a nemzetközi térségbe. Ez a vízfelület teljesen szabad itt bármilyen hajó közlekedhet. Álltalában az országok területi egysége és kiterjedése határozza meg a saját vizet azon túl egészen a következő ország saját vizeiig tart a nemzetközi zóna.
Az USA a hírek szerint 1 anyahajót 3 csatahajót és 4 rombolót vezényel a térségbe. A Pentagon szerint ez még csak felkészülés és elővigyázatosság, de ha egy döntés születik akkor azonnal reagálni tudnak. Az ENSZ Bt is egyre komolyabban fontolgatja egy nyíltabb katonai fellépést. Ötletként merült fel a felszabadult városok katonai védelme is.
|
Az ENSZ is befagyasztotta a Libiai vezetők bankszámláit és vizsgálatot kezdeményeznek a Népbíróságon Kadafi ellen |
KimiRoland |
|
Az ENSZ Bt. Vagyis az Egyesült Nemzetek Biztonsági tanácsa elrendelte a Líbiai vezetők Európai és tagállamaiban tartott bankszámlák befagyasztását és bezáratta a Líbiai követségeket. Ezen felül a Nemzetközi Nép és Emberjogi bíróság felé feljeletést tettek Kadafi ellen és a vérengzés jogosságának azonnali tisztázását rendelte el.
|
Az USA kezdte meg a szankciókat Líbia ellen |
KimiRoland |
|
Az USA befagyasztotta a Líbiai vezetők és magasabb rangú emberek náluk lévő számláit bezáratta a Líbiai nagykövetséget és megszakított az országgal mindennemű diplomáciai kapcsolatot. A Hírek szerint hétfőn az Európai unió és összes tagállama is megteszi ezeket a lépéseket, sőt az amerikaiak egy esetleges hadműveletet is előkészítenek ami főleg Tripoli és az ott megbújt kormányzati és a maradék hű katonai erők ellen irányulna.
|
Utolsó útjára indult a Discovery űrsikló |
KimiRoland |
|
1987-ben startolt először a Discovery űrsikló. Az űrrepülő gép szállította fel a híres Hubble űrteleszkópot is. Az űrsiklókat azért kell kivonni, mert karbantartásuk és mozgatásuk túl sok energiát és pénzt vesz el. takarékosabb, ha egyszer használatos űreszközöket építenek. Ezek rakétás rendszerrel állnak pályára majd. A Discovery utolsó útjára a helyszínen 40.000-en voltak kíváncsiak

2011 év végén vonulnak ki végleg az űrsiklók. Utoljára az Endeveur indul, majd elképzelhető, hogy az Atlantis is startol 2011 őszén, ám utána végleg vége a programnak. Ezután a tervek szerint orosz rakétákkal mennek az űrállomásra , majd legkorábban 2017-2020 körül veszi át a NASA a DRAGON űrhajót és a melléje építendő Falcon 9 hordozórakétákat.
Ezek ismét visszatéréses újrafelshasználhatóak lesznek, de működésük és fentartásuk javításuk fele annyiba sem fog kerülni mint az űrsiklók. A Dragon űreszközök is név alatt futnak majd a NASA tervei szerint 10 darab lesz és ejtőernyővel ereszkednek le. készül teherhajó válltozat, illetve személyszállító/teher válltozat. Elöbbi nagy terhet valamivel nagyobbat mint a mostani képes kijuttatni, míg a személy/teher szállító fele akkora terhet és 8 főt lesz képes kijuttatni.
Mozgásban azonban korlátozott lesz, közel sem lesz akkora szabadsága mint a mostani űrsiklóknak. A Falcon 9 hordozórakéta a tervek szerint már épül és az űrsiklót egy rakéta állítja föld körüli pályára ami üzemanyag és pénz tekintetében 60-70%-os megtakarítás lesz. Most évente 6-10 küldetés van de a jövőben évi 20 küldetést terveznek.
A Dargon bár hatékonyabb sokak szerint rossz irány és leszállni illetve önmagától felszállni képes űrhajók kifejlesztése kellene, hogy a cél legyen. A tervek homályosak, de a NASA szerint a DRAGON űrhajók legtovább 2030-2040-ig szolgállnak majd és a későbbiekben a mostanihoz hasonló futópályán vagy egyhelyben leszállni képes nagyobb űrhajókat szeretnének.
|
1000-2000 körül lehet a halottak száma Líbiában kadafi lassan teljesen elveszti az irányítást |
KimiRoland |
|
A Líbiai diktátor Kadafi lassan elveszti maradék befolyását is. A keleti országrész gyakorlatilag már elszakadt a rezsimtől, de már északnyugaton is elfoglaltak több várost a tüntetők. A hadsereg utolsó hű erői tankokkal veszik körül Tripolit, de a hírek szerint egyre gyakoribb, hogy ezek a tankok egyszerűen lelépnek és egy-egy város felé veszik az irányt amit a tüntetők már elfoglaltak.
A halottak száma hivatalos becslések szerint 300 bár ez Líbiai adat, így feltehetően használhatatlan, a Nemzetközi emberjogi szervezet szerint legalább 1000 egy kint dolgozó orvos szerint pedig kb 2000-en halhattak meg többségük akkor amikor a légierő még bombázta a városokat. |
A NATO fenyegetőbb hangnemre vált líbiával szemben? |
KimiRoland |
|
Több elítélés is érkezett a Líbiaiak számára. Az Európai Unio és Amerika is nyílt levélben utasította el a békés tüntetők elleni mészárlást és felszólította a Líbiai vezetést a hadsereg azonnali visszarendelésére a légtérből.
Információk szerint ha nem csitul a Líbiai helyzet a nemzetközösség erővel fogja kényszeríteni Líbiát, hogy lezárja a teljes légteret ami saját katonai gépeikre is vonatkozik.
A korábbi Brit külügyminiszter viszont azonnali gyors és meghatározó támadást követel a NATO részéről. A hírek szerint egyelőre kevesen osztják a nézeteit, de nem mindenki utasítja el ennek a lehetőségét. Először azonban diplomáciai majd kényszerítő erőt akarnak allkalmazni Líbia ellen.
Líbiából közben tömegével menekülnek az emberek. Az összes külföldi vállalat azonnal kimenekítette dolgozóit és családjaikat. több ezer menekült árasztotta el Tunézia és Egyiptom határát is, sokan csónakokkal menekülnek Máltára és Olaszországba. Az Olasz hadsereg katonai szállítógépeket vezényelt Líbiába, hogy kimenekítsék az ott élő vagy dolgozó Olasz állapolgárokat. |
Líbiában teljesen elszabadult a pokol több száz halott több más országban is forrongások vannak |
KimiRoland |
|
Tunéziában kezdődött a történet még decemberben, majd a tüntetések miatt elmenekült a diktátor. A tüntetések átterjedtek Egyiptomra, majd Marokkóra, Líbiára, Algériára, Líbiára, Bahreinre.
Tunéziában, majd Egyiptomban is sikerült elűzni a régóta hatalmon lévő diktátort, sajnálatosan Egyiptomban már kb 200-an meghaltak.
Ehez képest ami most Líbiában folyik az már maga a pokol. Lapértesülések szerint a Líbiai hadsereg parancsot kapott taktikai bombázásra a főváros környékén. A katonaság pedig mindenre és mindenkire lő aki kimegy az utcákra. Az országban nincs semmilyen szabad média és a külföldi tudósítókat sem tűrik meg ezért nehéz bármit is biztosan kijelenteni. Ami biztosnak tűnik, hogy egyre többen tagadják meg a hadsereg kötelékéből a támadásokat. A hírek szerint két vadászrepülő Líbiai felségjelzéssel leszállt a Máltai katonai támaszponton, ahol hadi menedéket kértek. (Dezertálás esetén kérik)
Meg nem erősített hírek szerint a halottak száma eléri az 500-at de még több százan lehetnek az utcákon a törmelékek alatt.
Több központi intézményre is rátámadtak a tüntetők és állítólag két nagyobb város felett is sikerült teljes mértékben átvenniük a hatalmat.
Az arab világ többi dikatatórikus országában is véres összecsapások voltak. Bahreinben újabb 3 ember vesztette életét, de áldozatokat jelentenek Marokkóból, Algériából is. Líbiában csitultak a tüntetések, de ott is több áldozatról tudósítanak a hírcsatornák.
Közben a Bahreini koronaherceg tanácsára az FIA (Nemzetközi Automobil Szövetség) nem rendezi meg a Március 11-13 közti idénnyitó Forma 1-es futamot. |
A mostani napfoltciklus eddigi legnagyobb kitörése érte el a Földet |
KimiRoland |
|
A szakemberek már a hét eleje óta figyeli azt a napfolt csoportot, melynek környezetében nagy eséllyel következik be napkitörés. Az esemény csütörtökön be is következett. A kiáramló anyag nagy erővel zúdul ilyenkor ki a napból. Ha ez a Föld felé irányul mint most akkor sincs álltalában veszély.
A mostani napkitörés viszonylag erősnek számított. A kitörés elötti anyaghíd mérete akkora volt mint bolygónk mérete 5-ször. A sugárzás pillanatok alatt elérte térségünket maga az anyagfolyam pedig péntek hajnalban.
Hatása kisebb volt mint várták, de kisebb zavarokat okozott a távközlésben a rádiókban és a GPS adásokban. Hajnali 2-kor a GPS rendszer pár percig nem működött esetenként téves információkat közölt. Szűk sávokban főleg a Balti országokban rövid időre a rádió és telefonszolgáltatás is akadozott.
A mai nap gyenge elektomágneses viharok alakulhatnak ki, így alacsonyabb szélességi körökön is megfigyelhető lesz a Sarki fény jelensége.
A mostani napfoltciklus még csak 1 éve kezdődőtt, így szokatlanul heves volt ez a kitörés. Szakértők szerint az elmúlt évszázad legfokozottabb napciklusa lesz az idei. Az ok, hogy a nap ciklikusan válltozik. Hol nyugodt és nem alig alakul ki napfolt rajta (irreálisan alacsony hőmérsékletű terület) hol pedig sok alakul ki rajta és ilyenkor ezek közvetlen térségében hatalmas napkitörések indulhatnak meg. A mostani nyugalmi ciklus nagyon sokáig tartott 1,5 évvel hoszabb volt mint várták. a napfoltmaximum fázis amiben most vagyunk mégcsak most kezdődött el. 2014 körül lesz a maximuma, addig elvben egyre hevesebbek lesznek a kitörések. Szakértők szerint jó eséllyel lesznek az 1987-eshez hasonló kitörések, de akkora károkat már nem fog okozni.
Az eddigi legnagyobb kitörés 1987-ben volt. A kitörés akkora volt, hogy mikor elérte bolygónkat heves elektromágneses viharok kezdődtek, melyek a Ráktérítőig és a Baktérítőig zavarokat okoztak a távközlésben, rádiózásban, tv adásokban, hatalmas területen még Magyarországon is megpillantható volt a sarki fény jelensége, majd Kanadában a főhullám érkezésekor kiégtek a transzformátorok és 2-3 millió ember maradt áram nélkül napokon keresztül. A gazdasági kárt közel 25 milliárd dollárra becsülték már akkor is. Ez mai értékben már elérné a 300-500 milliárd dollárt. |
Végre javul az ózonpajzs állapota a déli féltekén is |
KimiRoland |
|
Azok után, hogy 2007-től folyamatosan javulni kezdett az északi félteke ózonpajzsának állapota és a Déli sark felett is lassult a roncsolódás üteme, 2010-ben végre gyengén csökenni kezdett.
Az ózon a Földet védelmező pajzs. Funkciója alapvetően a káros UVB UVA sugárzások megszűrése. Az ózón koncentrációját Dobson egységekben mérjük. Ha ez az érték 220 Dobson alá esik onnantól beszélünk ózonlyukról. Az átlagos érték 400 Dobson körül mozog. 1979-ben fedezték fel először az Ózonylukat műholdfelvétek alapján, amikor a Föld klímáját kutatták. Ekkor 194 Dobsont állapítottak meg. Ezután többször is megmérték a szintet, mivel nem volt biztos, hogy természetes folyamat miatt roncsolódik az ózonpajzs vagy emberi okai vannak. 1984-re már nylívánvaló volt, hogy a hűtőgáz és gázpalack illetve a hajtógázas palackokban található CFC gáz felelős a problémáért. Ez a szer 1985-ig álltalánosan használt anyag volt ám felismerve annak nagyon súlyos hatását 1986-ban több ország betiltotta, majd az 1987-es Montreáli egyezmény alkalmával a Föld minden országában betiltották az anyagot.
Az ózonyluk ekkor már a Déli sark felett nagy területen megtalálható volt, sőt időszakosan az északi sark felett is megjelent. A helyzet 2004-ig drasztikusan romlott. 2004-ben a Déli sarkon 73 Dobson volt a legkisebb koncentráció. Az északi sarkon kisebb területet foglal magában, mivel ott gyakoribbak a szelek. A mélypont itt 2003-ban volt ekkor 101 dobsont mértek.
Utána stagnált az érték leginkább területileg azonban nőtt a nagysága. az ésazki sark feletti lyuk álapota 2007-ben kezdett csökenni. Mind a koncentráció mind a területi kiterjedés visszaszorult. Ekkor a Déli sarkon is megállt a romlás öteme. Kutatók pedig bejelentették, hogy először a mérések során csökkent mind a méret mind a legnagyobb sérülés mértéke. Most 116 Dobson a legkisebb a Déli sark felett az északi felett pedig 154 Dobson.
A CFC gázok teljes semlegesülése 50 évet vesz igénybe. Ez azt jelenti, hogy a gázok 95%-a kiürül a légkörből 2035-re. Az északi félgömbön feltehetően 2037-körül a Déli felett 2044-re szünhet meg véglegesen az ózonlyuk, de a teljes normál állapotba való visszakerüléshez 2050-2060 körülig kell várni. |
| |